Erdős dombok és gyümölcsösök közt elrejtve található Berethalom (Biertan). A település kecses épületei „elárulják” a település egykori gazdasági jelentőségét.
Berethalmot a XIII. században szász telepesek alapították, akik termékeny földjeiért és kedvező éghajlatáért választották ezt a vidéket otthonnak. A környező teraszozott dombokon virágzó szőlészetek az egykori „Bor birodalma” néven ismert tartomány maradványai.
A reformáció után, 1572-ben, Lucas Unglerus püspök az erdélyi evangélikus püspökök székhelyévé, és egyben az evangélikusok szellemi központjává tette Berethalmot. A XVIII. és XIX. századokban a medgyesi építészetből ihletett épületek városi hangulattal ruházták fel a települést.
Napjainkban Berethalom festői község az erdélyi barokk stílusban épült hagyományos szász házakkal. Ezekre jellemző a falak vastagsága, a kövezett alapok és a szőlőmotívumokkal díszített homlokzatok. A gyönyörű épületeknek és a monumentális Erődtemplom Együttesnek köszönhetően 1993-ban Berethalom az UNESCO Világörökség része lett.
A templom belseje késői gótikus csarnok, amely eredetileg Nagyboldogasszony tiszteletére épült. Erdély legnagyobb szárnyasoltárával rendelkezik,amelyet 28 oltárkép díszít. A templom bal oldalán a sekrestyébe vezet egy 1515-ben épült nagyon bonyolult és szépen díszített ajtó, amely aranyérmet nyert az 1900-as párizsi világkiállításon.
Berethalom az erdélyi evangélikus püspökök székhelye volt, így a monumentális templom komoly védelemre szorult: 3 védelmi gyűrű, 6 torony és 3 bástya őrzi. A bástyákat más célra is használták a múltban és jelenleg is . Az egykori Őrök bástyájában ma könyvesbolt működik. INagyon érdekes a „Békítő bástya” története, amely a válásra készülő házaspárok kiengesztelésére szolgált.